l2topzone.com
l2topzone.com
l2topzone.com
l2topzone.com
l2topzone.com
l2topzone.com
l2topzone.com

Author Topic: diabaste  (Read 8076 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

OfflineDestiny

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 217
  • L2topzone Votes: 0
  • Servers reviews: 0
  • Reputation: +482/-0
    diabaste
    « on: September 01, 2010, 01:10:45 PM »
    einai ena paidi sto facebook kai m leei oti sikose apo home pc me 2gb ram server kai eixe 1k ppl on xwris lag. tou lew oti texnika de steki auto pou leei gia na min ton prosbalo kai tou po tpt poio xontro kai autos epimenei. kai telos m leei fantasou esei pou exeis 6gb posa ppl 8a sikoneis. re magkes as tous prosgiosei kapoios. eleos!!!!

    Linkback: https://l2topzone.com/forum/index.php?topic=1514.0

    l2topzone.com
    l2topzone.com
    l2topzone.com
    l2topzone.com
    l2topzone.com

    OfflineDownUnder

    • Hero Member
    • *****
    • Posts: 1486
    • L2topzone Votes: 6
    • Servers reviews: 0
    • Reputation: +3236/-0
    • http://www.L2Drug.com
      • Join Us
    Re: diabaste
    « Reply #1 on: September 01, 2010, 04:55:08 PM »
    einai ena paidi sto facebook kai m leei oti sikose apo home pc me 2gb ram server kai eixe 1k ppl on xwris lag. tou lew oti texnika de steki auto pou leei gia na min ton prosbalo kai tou po tpt poio xontro kai autos epimenei. kai telos m leei fantasou esei pou exeis 6gb posa ppl 8a sikoneis. re magkes as tous prosgiosei kapoios. eleos!!!!
    lpn!!
    1on apo oti katalava einai ellinas.!!
    Stn ellada panw apo 1mbps Upload DN YPARXI!!
    Poio analitika
    enas server gia na sikothi thelei:
    POLY kalo trofodotiko(oste na mn kaei to pc pou tha ine Online olh mera k tha sikoni k tn server)
    2: Ram(dn ine anageo na exei 150GB...kai me 4 kaneis duleia)
    3: UPLOAD : To Upload paizei apo tous megaliterous Rolous!
    4: Epe3ergasti (na mn pianei 100ria CPU k paei QQ to pc)
    Apo Ellada..Kai YPERTOUMPANO pc na exei..MAX 70 atoma tha sikonis!!
    1k Kosmo 3EXNATO!!

    OfflineDestiny

    • Full Member
    • ***
    • Posts: 217
    • L2topzone Votes: 0
    • Servers reviews: 0
    • Reputation: +482/-0
      Re: diabaste
      « Reply #2 on: September 02, 2010, 01:44:56 AM »
      egw to 3erw. apla to eipa gt de 8a einai o monos pou pisteuei oti apo home pc ginete auto. ksepsou dld na elege oti eixe kai geodata :D

      Offlinesatanou

      • Newbie
      • *
      • Posts: 44
      • L2topzone Votes: 83
      • Servers reviews: 0
      • Reputation: +148/-0
      • Respect My Authoritah!
        • L2Virus x50
      Re: diabaste
      « Reply #3 on: September 05, 2010, 05:55:39 AM »
      ego pali leo oti dn sikose pote server h oti sikose kana local 127.0.0.1 k ekane //kill ton anthara k thn eides maw:P
      8eoritika 2gm ram = max 200 atoma (kai o server molis treksei pianei aftomata kapou sta 500mb ram nomizo)
      kala gia thn grammh (upload) ths elladas dn 8a syzitiso max na exei (ligotero) apo 1mb upload (ari8mos pou dn einai efiktos sthn ellada me dsl)
      mporo na po me sigouria pantos oti me home pc 8gb ram k 24ara grammh (sxedon 1mbit up) sikosa 97 atoma (me trelo lag fysika) mexri ta 50 atoma omos to palevei kapos...
      Telika kataligoume oti me home server kaneis dn gamise xaxaxa

      Offlinel2avenus

      • Newbie
      • *
      • Posts: 3
      • L2topzone Votes: 0
      • Servers reviews: 0
      • Reputation: +64/-0
        • Lineage ][ Private Servers
      Re: diabaste
      « Reply #4 on: September 05, 2010, 06:08:21 AM »
      ela more kana 10xrono tha einai..ti na po kai ego etimazome gia nasa :P:P:P

      OfflineGreekaras

      • Newbie
      • *
      • Posts: 16
      • L2topzone Votes: 0
      • Servers reviews: 0
      • Reputation: +88/-0
        Re: diabaste
        « Reply #5 on: September 05, 2010, 06:51:52 AM »


        AI re kesi gia NASA... eleos me tc psefties!!!!!

        Egw tr... tr s lew se 2 meres 8a klonopiisw Dinosabro me Java...? :x!@#%$%^&*(()???????

        ax0a0x0ax0a0xa0   eleos... ti alo 8a akousoume :PPP
        « Last Edit: September 05, 2010, 06:54:16 AM by Greekaras »

        OfflineDestiny

        • Full Member
        • ***
        • Posts: 217
        • L2topzone Votes: 0
        • Servers reviews: 0
        • Reputation: +482/-0
          Re: diabaste
          « Reply #6 on: September 05, 2010, 10:50:18 AM »
          po kala, i malakia sinexizetai. re gmt ti tous dinoun stin a8ina kai lene malakies sinexia? 3 peristatika oi opoioi epimenoun oti exw adiko. pffff 



          a nai 3exasa na sas po. egw ekana ton proto an8ropo meso eclipse, to lew gia na mi sas pianei koroido o 8eos kai oi papades.  :P:P:P:P

          OfflineGreekaras

          • Newbie
          • *
          • Posts: 16
          • L2topzone Votes: 0
          • Servers reviews: 0
          • Reputation: +88/-0
            Re: diabaste
            « Reply #7 on: September 05, 2010, 11:27:17 AM »
            po kala, i malakia sinexizetai. re gmt ti tous dinoun stin a8ina kai lene malakies sinexia? 3 peristatika oi opoioi epimenoun oti exw adiko. pffff 



            a nai 3exasa na sas po. egw ekana ton proto an8ropo meso eclipse, to lew gia na mi sas pianei koroido o 8eos kai oi papades.  :P:P:P:P

            xa0xa0x0ax0ax0ax0a0xa0xa0x0ax0ax0a0xa0xa0x.... oso to ti tc dinoun stn Athina... TO kafsaerio agorina... afto fteei!!!  xD

            OfflineDownUnder

            • Hero Member
            • *****
            • Posts: 1486
            • L2topzone Votes: 6
            • Servers reviews: 0
            • Reputation: +3236/-0
            • http://www.L2Drug.com
              • Join Us
            Re: diabaste
            « Reply #8 on: September 06, 2010, 09:14:53 AM »
            Lpn!
            Diavazw Diafora!
            Opws : 2 Gb Ram Theoritika Ine 200 Players Online!
            an ine etsi re megale Otan enas server exei 1k Kosmo??Poso prepei na exei 100 gb ram?!
            Mn akouw xazomares!!
            dn ine toso spoudeo i ram!!!!!!!!!
            egw exw 250-270-300 Online..exw 8 GB Ram..kai? outa te 2 GB dn trexoun!!!!!!!
            CPU na niothi ! Kai to pws tha exeis rythmisi tn MySql!
            PX: Dimis/L2Mafia/KvN(02)MAX Online 150 Atoma Paei.Sta 150 Lagari TRELA! dn ine oti dn exei Kalo PC Apla dn exei kaneis swstes rytmisis!
            L2Cyber : 300 Players Online : Ping : LIGHT *OUTE kan Normal* 0 lag !!!!!!

            Offlinesatanou

            • Newbie
            • *
            • Posts: 44
            • L2topzone Votes: 83
            • Servers reviews: 0
            • Reputation: +148/-0
            • Respect My Authoritah!
              • L2Virus x50
            Re: diabaste
            « Reply #9 on: September 06, 2010, 05:22:31 PM »
            loipon down epidi eksapolieis epi8esh apenanti mou xoris logo ma8e ma8hmatika man.... 2GB ram = 200 players 1k players=100GB??? 10GB ram einai.... kai ola afta leo einai 8EORITIKA kai kata proseggisi!
            k an esy exeis thn psevdes8ysh oti 8a sikoseis pote 1k kosmo me l2j (kai pc apo thn nasa na exeis) 8a sou proteina na ksypniseis....
            oso gia afto pou les oti me 150 atoma lagarei einai kata thn gnomh mou ka8ara 8ema ram dioti oi eksypnoi dn exoun ri8misei ton gameserver na diavazei polu ram.... e pos loipon me ry8mish -Xmx512m na sikosei 150 atoma FFS!
            a k ma8e k kati allo file gt mou thn spaei na mou thn lene xoris logo....
            oso anafora afto pou les gia ton cyber oti me 300 players exeis light afto einai eikoniko k vasizete sto config pou exeis kanei sto server.properties (MaximumOnlineUsers = 1000)
            an exeis lipon ry8misi 1000 logiko to light an exeis ri8misi 300 8a sou vgalei heavy den paizei rolo an exei h den exei lag!

            PS: den to paizo eksypnos apla leo thn gnomh mou giayto stamata na mou thn les k na to paizeis eksypnos genen?

            OfflineAstald

            • Newbie
            • *
            • Posts: 41
            • L2topzone Votes: 0
            • Servers reviews: 0
            • Reputation: +163/-0
              Re: diabaste
              « Reply #10 on: September 17, 2010, 09:05:51 PM »
              Geia se olous
              Gia na boi8isw ligo an 8elete me ta noumera :)
              login server = 64mb
              game server = 256mb
              geodata = 512mb
              pathnodes = 256mb
              system winexp = 315mb
              auta me 32bit system ola
              an exete 4gb ram tote ta upoloipa 2.5gb /(75kacc + 48kbuffer + 32kpriority)~= 2970 atoma

              alla grammi gia 2970 atoma ~= 7k * 9 * 2970 = 187.110 kbps
              grammi gia 2970 atoma se siege ~= 11k * 9 * 2970 = 294.030 kbps

              adsl 24ara me plires upload sta 1024 sikwnei ektos siege ~90 atoma
              adsl 24ara me plires upload sta 1024 sikwnei se siege ~50 atoma
              alla poios exei 24ara stin Ellada me perissotera apo 800kbps upload?

              se 64bit system win7 me 64bit mysql kai 64bit JDE xreiazeste ram + 1 gb
              gia ta idia alla 30% ligotero cpu.

              san apotelesma to lag erxetai an exoume 4gb ram kai 1000 paixtes
              70% apo tin grammi
              25% apo  ton cpu
              5% apo tin ram
              ala me tin proupo8esi oti o server einai dedicated kai o mysql episis dedicated.

              oso gia tin karta grafikwn ... apla den paizei kanena apolutws rolo (oxi onboard, i sto bios ry8misi na mi trabaei apo ram).

              Offlinesatanou

              • Newbie
              • *
              • Posts: 44
              • L2topzone Votes: 83
              • Servers reviews: 0
              • Reputation: +148/-0
              • Respect My Authoritah!
                • L2Virus x50
              Re: diabaste
              « Reply #11 on: September 19, 2010, 12:28:22 AM »
              dhladh file Astald me ta dika sou legomena
              me ena pc dedicated se 100mbit
              8gb ram i7-920 Quad-Core cpu kai windows server 2008 O/S
              8a prepei na sikonei 1.500 atoma xoris KA8OLOU lag at any times?
              giati an einai etsi pao paso k perno piso ola afta pou eipa pio pano....
              apla 8eoritika ego exo thn entiposh oti o ka8e client pou sundeete ston server sou xrisimopoiei ena komati ths ram sou giayto ego pistevo oti to megalutero 8ema lag (fusika efoson exoume 100mbit grammh) to paizei h ram...
              k mias k fenete oti ksereis 2-3 pragmata parapano (diavasa to allo post sou me tis ikanotites sou) eksigise mou se parakalo se ti xrisimevei h ry8mish pou dineis sto gameserver (-Xmx512m ktlp)
              dystixos ksanaleo ola afta einai 8eoritika gt pote dn eixa k oute 8a exo pote thn eyxaristisi na hostaro 1.5-2k atoma gia na ksero sthn praksh...

              OfflineAstald

              • Newbie
              • *
              • Posts: 41
              • L2topzone Votes: 0
              • Servers reviews: 0
              • Reputation: +163/-0
                Re: diabaste
                « Reply #12 on: September 19, 2010, 05:41:58 AM »
                -Xms512m & -Xmx1024m antiproswpevoun ta
                Runtime.maxMemory()  kai Runtime.totalMemory() dld
                > X =  Runtime.totalMemory() - Runtime.freeMemory() = i mnimi pou trwei o server sou /1024
                ean X > Runtime.maxMemory() tote HeapDumpOnOutOfMemoryError (-Xms512m  -Xmx1024m)

                praktika loipon to X einai to page memory sou sto systima ... px cntrl + del > performance > memory
                me to -vmargs praktika pernas apeu8eias stin JVM tis java kai me to -Xmx512M orizeis to page,
                 i swro, i xwro dia8esis (opws 8eleis pesto) gia tin efarmogi sou.
                To la8os i aliws i paralipsi twn perissotervn einai edw. To 512 einai gia 1024mb ram system. An esy exeis 8gb prakrika
                8a eisai peripou me winexp 32bit system sto 4096. Ayto to orizeis afoy kaneis enan proxeiro ypologismo katanalwsewn mnimis.
                Giati leme o sql i o mysql na einai deticated? Giati an exeis arketi ram tin trabane oli sto start-up kai an kataferoun na xwresoun
                ola ta dedomena ekei kata tin diarkeia tis leitourgias den trwne oute 1mb. sto mysql gia l2 auto einai eukola efikto giati ta
                dedomena tis db einai polu liga. O ka8e player loipon pou mpainei den trwei tpt apo ram dedomenwn sql.Ta 4096 pou dineis stin dia8esi ram
                leitourgiass tis java JVM gia tin efarmogi l2server apo ta 8g pou exeis arkoun gia ton upologismo pou ekana sto prougoumeno post.

                kai teleiwnonontas.. se win7 64bit, mySQL 64bit, JDE 64bit me loginserver+gameserver+geodata+pathnodes ola stin ram ~= 1.8Gb (xwris players).
                Kai xondrika ypologise 2.7mb gia ka8e neo paixti se ram sql + ram online > 4096 / 2.7 = 1517 players alla gia 1517 online 8eleis 106mbps line.
                Ayta ola otan oi paixte kinountai, polemane, agorazoun klp. stin praxi me 100Mbps sikwneis perissoterous paixtes apo oti mporei o server :)
                Edw mpainei sto paixnidi kai to 8ema epexergastis...
                Oles oi official egkatastaseis xwrizoun tous paixtes se diaforetikous servers analoga me tin perioxi, auto to kanoun me ta instance. To l2 einai
                o monadikos pou paizei 1game-1map giauto kai lagarei ... eidika sta siege akoma kai o official. To kalutero einai ana 1000 players allos server alla gia olous 1 chat.
                « Last Edit: September 19, 2010, 05:50:40 AM by Astald »

                OfflineDestiny

                • Full Member
                • ***
                • Posts: 217
                • L2topzone Votes: 0
                • Servers reviews: 0
                • Reputation: +482/-0
                  Re: diabaste
                  « Reply #13 on: September 19, 2010, 06:09:46 AM »
                  omg :o

                  OfflineCosmosDestiny

                  • Newbie
                  • *
                  • Posts: 2
                  • L2topzone Votes: 0
                  • Servers reviews: 0
                  • Reputation: +54/-0
                    Re: diabaste
                    « Reply #14 on: September 19, 2010, 06:29:55 AM »
                    alla gia 1517 online 8eleis 106mbps line.
                    Ayta ola otan oi paixte kinountai, polemane, agorazoun klp. stin praxi me 100Mbps sikwneis perissoterous paixtes apo oti mporei o server :)
                    Edw mpainei sto paixnidi kai to 8ema epexergastis...
                    Oles oi official egkatastaseis xwrizoun tous paixtes se diaforetikous servers analoga me tin perioxi, auto to kanoun me ta instance. To l2 einai
                    o monadikos pou paizei 1game-1map giauto kai lagarei ... eidika sta siege akoma kai o official. To kalutero einai ana 1000 players allos server alla gia olous 1 chat.

                    Edw kaneis la8os, 2100 players den katanalwnoun panw apo 74mbps meso oro kai peak ftanei ta 80-85.

                    OfflineAstald

                    • Newbie
                    • *
                    • Posts: 41
                    • L2topzone Votes: 0
                    • Servers reviews: 0
                    • Reputation: +163/-0
                      Re: diabaste
                      « Reply #15 on: September 19, 2010, 07:02:48 AM »
                      Den diafwnw mazi sou o upologismos mou einai 8ewritikos opws kai o dikos sou.
                      PX ta atoma pou les se ti server paizoun, me ti max AttkSpeed, CstSpeed, posoi kanoun trade, ginetai siege, yparxei npc buffer?
                      An moy apantiseis se auta 8a prosegisw to mege8os me megaluteri akribia :)

                      As poume 2000 atoma sto idio siege oute 150mbps den f8anoun...
                      « Last Edit: September 19, 2010, 07:04:35 AM by Astald »

                      OfflineCosmosDestiny

                      • Newbie
                      • *
                      • Posts: 2
                      • L2topzone Votes: 0
                      • Servers reviews: 0
                      • Reputation: +54/-0
                        Re: diabaste
                        « Reply #16 on: September 25, 2010, 05:33:21 AM »
                        Den diafwnw mazi sou o upologismos mou einai 8ewritikos opws kai o dikos sou.
                        PX ta atoma pou les se ti server paizoun, me ti max AttkSpeed, CstSpeed, posoi kanoun trade, ginetai siege, yparxei npc buffer?
                        An moy apantiseis se auta 8a prosegisw to mege8os me megaluteri akribia :)

                        As poume 2000 atoma sto idio siege oute 150mbps den f8anoun...
                        Den einai theoritikos o ypologismos mou, toso katanalwnoun 2.1k players, den kserw se ti katastasi vriskontousan oi perissoteroi, alla den htan en wra siege, isws ekei na eftane kai 100mbps to peak.

                        OfflineWarmaster

                        • Newbie
                        • *
                        • Posts: 5
                        • L2topzone Votes: 0
                        • Servers reviews: 0
                        • Reputation: +66/-0
                          • GoldGamers
                        Re: diabaste
                        « Reply #17 on: October 25, 2010, 02:53:05 PM »
                        ela 13 xronon 8a ine autos kai to pisteveis auto?  :P

                        Offlinel2eclipse

                        • Full Member
                        • ***
                        • Posts: 122
                        • L2topzone Votes: 0
                        • Servers reviews: 0
                        • Reputation: +258/-0
                        Re: diabaste
                        « Reply #18 on: February 09, 2011, 04:28:17 PM »
                        2gb ram server kai eixe 1k ppl on xwris lag.[]afto den steki katarxin apo home pc kiolas me 1 mbs upload ama exi 1k den ginete kai ama gini oxi  tha exi lag den tha mporis na kounisis ton char apopsimou pedia alla napo kai to allo ekanes enan server ena mina bazo
                        den tha ton exis home pc nadis ama piasi kosmo ama dis piani cosmo tote ton anebazis se eteria ton server aplo diladi ty esis thelete na pite pos ftiaxate server online kai ton sikosate se eteria den ton dokimasate oute mia mera home pc.

                         

                        Sitemap